Czym jest wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości to całość postepowania zmierzającego do oszacowania wartości praw do nieruchomości. To postępowanie obejmuje oględziny wycenianej nieruchomości, ustalenie jej stanu prawnego, analiza rynku nieruchomości oraz finalnie sporządzenie dokumentu będącego rodzajem raportu o wartości tj. operatu szacunkowego.

Kto może sporządzić wycenę nieruchomości?

Wycenę nieruchomości może sporządzić rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcą majątkowym jest osoba fizyczna posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości.

Czy pośrednik nieruchomości może dokonać wyceny nieruchomości gdy chcę sprzedać nieruchomość?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami (o ile nie jest także rzeczoznawcą majątkowym) nie może dokonywać wyceny nieruchomości. Warto wiedzieć, że wartość nieruchomości i cena nieruchomości to dwie różne kategorie ekonomicznie. Pośrednicy często, w ramach swych usług, dokonują pobieżnego oszacowania ceny ofertowej za nieruchomość. Zazwyczaj też pośrednicy w obrocie nieruchomościami szacują cenę na podstawie porównań z danymi ofertowymi (np. z portali ogłoszeniowych), wycena nieruchomości opera się głównie na danych porównawczych z przeprowadzonych transakcji nieruchomościami.

Dlaczego przy zlecaniu wyceny powinienem podać cel wyceny?

Wycenę nieruchomości każdorazowo sporządza się dla jasnego konkretnego celu, wynika on z potrzeb zamawiającego. Jednak w zależności od celu wyceny rzeczoznawca majątkowy dokonuje oszacowania wartości wg uwarunkowań prawnych właściwych dla tego celu. Sporządzenie wyceny dla niektórych celów wymaga konkretnych procedur szacowania lub sporządzenia dodatkowych dokumentów dołączanych do samego operatu szacunkowego.

Jakie dokumenty muszę przygotować do sporządzenia wyceny?

W zależności od typu nieruchomości konieczna będzie odmienna dokumentacja. Napisz do nas a podamy listę koniecznych dokumentów. Wiele z nich pozyskamy sami w ramach procesu wyceny. Najczęściej potrzebujemy na samym początku tylko numeru księgi wieczystej nieruchomości.

Jak długo trwa wycena nieruchomości?

Proces wyceny nieruchomości zależy od złożoności składników nieruchomości, w przypadku wyceny mieszkań i pojedynczych działek może to być zaledwie kilka dni, w przypadku nieruchomości skomplikowanych czas jest odpowiednio dłuższy, co wynika z potrzeby zgromadzenia przez rzeczoznawcę majątkowego odpowiedniej dokumentacji i danych rynkowych.

Od czego zależy wartość nieruchomości?

Na wartość nieruchomości wpływa wiele czynników, to w procesie analizy rynku dla potrzeb konkretnej wyceny rzeczoznawca majątkowych bada jakie czynniki wpływają na kształtowanie się wartości nieruchomości. Choć oczywiście są czynniki, które wręcz intuicyjnie są postrzegane jako istotne w szacowaniu wartości tj. lokalizacja, stan techniczny.

Czy Wasze biuro posiada licencje zawodowe?

Oczywiście. Posiadamy uprawnienia zawodowe rzeczoznawcy majątkowego oraz licencje zarządcy nieruchomości oraz pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Od czego zależy cena za sporządzenie operatu szacunkowego? Czy zależy od wyniku wyceny?

Honorarium za sporządzenie wyceny zależne jest od pracochłonności konkretnego zlecenia. Honorarium nie może być uzależnione od wyniku wyceny. Oszacowanie wartości jest procesem analitycznym, a rzeczoznawca majątkowy jest niezależnym analitykiem badającym wartość.

Ile kosztuje sporządzenie operatu szacunkowego?

Zdecydowanie mniej niż myślisz. Zobacz nasz cennik.

Na naszej stronie WWW wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z niej, wyrażają Państwo zgodę na ich użycie. W dowolnym momencie mogą Państwo zmienić lub cofnąć tę zgodę w ustawieniach swojej przeglądarki.