W lipcu 2015 roku Prezydent podpisał ustawę zmieniającą m.in. ustawę o opłatach i podatkach lokalnych, nowelizacja ustawy zmienia zasady opodatkowania hal garażowych podatkiem od nieruchomości. Nowe przepisy, wchodzące od stycznia 2016 roku, są korzystną zmianą dla członków wspólnot mieszkaniowych, będących współwłaścicielami wyodrębnionych lokali stanowiących hale garażowe. Zmiana jest znacząca, bo znacznie ułatwia rozliczenie podatku za lokale użytkowe - hale garażowe.
Obecnie współwłaściciele wyodrębnionego lokalu stanowiącego halę garażową odpowiadają solidarnie za zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości za ten lokal. Jednak niekiedy właścicieli hali garażowej jest nawet kilkudziesięciu lub kilkuset, często osoby te wcale się nie znają i trudno im współdziałać w sprawie podatku od nieruchomości. Przypomnieć trzeba, że zobowiązanie solidarne polega na tym, że wierzyciel (w tym przypadku gmina pobierająca podatek od nieruchomości) może wedle własnego wyboru żądać wykonania zobowiązania w całości lub w części od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Wiele gmin chętnie z tego korzystało pobierając podatek tylko od jednego ze współwłaścicieli hali garażowej w całej kwocie, ów nieszczęśnik musiał się potem domagać od pozostałych współwłaścicieli hali garażowej zwrotu części zapłaconego podatku na nich przypadającego.
Wielokrotnie osoby, będące członkami wspólnot mieszkaniowych, próbowały kwestię podatku od nieruchomości za halę garażową rozwiązywać za pośrednictwem wspólnoty mieszkaniowej. Tymczasem wspólnoty mieszkaniowe powołano do zarządzania nieruchomością wspólną, ale w rozumieniu ustawy o własności lokali, zaś wyodrębniony lokal użytkowy stanowiący halę garażową nie stanowi części nieruchomości wspólnej w rozumieniu tej ustawy. Kwestia ta rodziła szereg nieporozumień, członkowie wspólnot mieszkaniowych oczekiwali, że kwestię podatku od takiej hali garażowej załatwi w ich imieniu wspólnota, zazwyczaj siłami swojego Zarządcy. Wielu Zarządców wręcz posądzano o niechęć czy zaniechanie, gdy tymczasem umocowanie typowego Zarządcy wspólnoty mieszkaniowej nie dotyczyło spraw związanych z wyodrębnionymi lokalami. Nieporozumienia wynikały z odmiennego potocznego rozumienia pojęcia nieruchomości wspólnej i definicji nieruchomości wspólnej wynikającej z ustawy o własności lokali. Niekiedy Zarządcy próbowali pomóc członkom wspólnot mieszkaniowych, którzy byli też współwłaścicielami wyodrębnionego lokalu - hali garażowej poprzez przyjmowanie na siebie pełnomocnictw do czynności związanych z podatkiem od hali garażowej, jednak rzadko zdarzało się uzyskanie kompletu pełnomocnictw od wszystkich współwłaścicieli hali garażowej.
Nowelizacja, którą w lipcu 2015 roku podpisał Prezydent, zniosła solidarność zobowiązania podatkowego za podatek od nieruchomości lokali użytkowych stanowiących halę garażową w budynku mieszkalnym. Od stycznia 2016 roku obowiązek podatkowy ciążył będzie na współwłaścicielach hali garażowej w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w prawie własności, a więc każdy z współwłaścicieli hali garażowej będzie mógł zapłacić tylko za swoją część podatku naliczonego całej hali garażowej. Zmiana ta jest korzystna dla współwłaścicieli, ponieważ ogranicza ryzyko konieczności opłacenia podatku za pozostałych współwłaścicieli. Dla wielu gmin to rozwiązanie także jest korzystne, bowiem ułatwia procedurę i ogranicza jej koszty. Zmiana ta postulowana była od kilku lat.
lipiec 2015