Wycena mieszkania polega na jego ocenie (po koniecznych oględzinach) w kontekście aktualnej sytuacji rynkowej. Zostanie zweryfikowana rynkowa pozycja nieruchomości. W trakcie wyceny zostanie przeanalizowany:
- stan prawny nieruchomości,
- stan faktyczny,
- funkcja i przeznaczenie lokalu,
- rynek lokalny właściwy dla wycenianego mieszkania,
- czynniki (cechy) wpływające na rynkową ocenę mieszkania.
Po analizie wszystkich istotnych aspektów wpływających na wartość nieruchomości, dokonam kalkulacji analitycznej (porównawczej lub dochodowej) w celu wyliczenia obiektywnej wartości rynkowej. Z całości procesu wyceny sporządzony zostanie operat szacunkowy (raport z wyceny).
Wymagane dokumenty
Do sporządzenia wyceny będą mi potrzebne podstawowe dane o mieszkaniu.
- W przypadku nieruchomości lokalowych (wyodrębnionych) lokali będą to: numer księgi wieczystej oraz inne dokumenty, które zapewne posiadasz (np. umowa przedwstępna, dokumentacja techniczna, inwentaryzacja, zaświadczenie o samodzielności lokalu). Jeśli nie masz tych dokumentów, to nic nie szkodzi, postaram się sam do nich do dotrzeć.
- W przypadku lokali spółdzielczych będą to: numer księgi wieczystej (o ile została założona), zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej dotyczące własności lokalu, inne posiadane dokumenty (np. umowa przedwstępna, dokumentacja techniczna, inwentaryzacja, zaświadczenie o samodzielności lokalu). Jeśli nie masz tych dokumentów, to nic nie szkodzi, postaram się sam do nich do dotrzeć.